Kesici Kontrol Rölesi Uyarlaması Projesi

Kesici Kontrol Rölesi Uyarlaması

Afşin Elbistan B Termik Santrali çalışanı Fatih DEMİR tarafından 2020 yılında ARGESİS üzerinden başvurusu yapılan Kesici Kontrol Rölesi Uyarlaması isimli projenin amacı Santralde trafo ve motor çıkış hücresinde kullanılan fakat artık üretimi olmayan yurtdışı menşeili kesici kontrol röleleri için EOS kartlarını da kullanarak alternatif bir ürün ortaya çıkarmaktı. Afşin Elbistan B Termik Santralinde toplamda 400 yerde kullanılan bu röle için yedek stok çok azaldığından santral üretimini etkileyecek bir durumun ortaya çıkması bu alternatif prototip ürün tasarımı ile engellenmiştir.


15 Ocak 2021’ de başlayan projenin ilk aşamasında mevcut durumda kullanılan kesici kontrol rölelerine ait tüm elektriksel projeler, lojikler ve input-output listesi çıkartılmış ve gerekli ön hazırlıklar tamamlanarak durum analizi yapılmıştır. Daha sonra donanım ve yazılım alt başlıklarını içeren prototip model çalışmasına başlanılmıştır. Donanım kısmında gerekli olan kasa tasarımı ile EOS kartları ve HMI yerleşimi yapılmıştır. Yazılım kısmında gerekli olan lojikler tasarlanmış ve yüklemeler tamamlanmıştır. Projenin son aşaması olan test çalışmalarında, mevcut durumda kullanılan röle ve tasarlanan röleye eş zamanlı test yapılarak tüm karşılaştırmalar tamamlanmıştır. Test çalışmaları da sorunsuz şekilde bitirilmiş ve 30 Haziran 2021’de güncel kurlar ile Şirketimize 6 kat maliyet tasarrufu sağlayan proje başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır.

Prototipi başarılı bir şekilde tamamlanan projenin bir sonraki aşamasında EOS kartlarının küçük boyutlarda üretilmesini takiben santralde bulunan 13 farklı röle tip için ayrı ayrı yeni model çalışması yapılarak yedek olarak kullanılmak üzere daha küçük boyutta yeni bir ürün tasarımı düşünülmektedir.

Bu sayfa 21 Mart 2023 10:58 tarihinde güncellendi

Enerji Tasarruf Modu