Kariyer ve Staj

Personel Alımı

EÜAŞ’da nasıl memur olabilirim?

Elektrik Üretim Anonim Şirketi –EÜAŞ- ülkemizin en büyük kamu şirketidir ve elektrik üretir. EÜAŞ Kamu İktisadi Teşebbüsü olduğu için 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre sözleşmeli personel istihdam eder. Kurumumuzda sözleşmeli personel olmak isterseniz, önce Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi –ÖSYM- Başkanlığı tarafından açılan Kamu Personel Seçme Sınavına –KPSS- girmeniz gerekmektedir. Elektrik Üretim A.Ş. olarak sözleşmeli personel ihtiyacımızı ÖSYM’ye bildiririz, ÖSYM de EÜAŞ’ı tercih edenler arasından, puan sıralamasına göre ilan edilen personel sayısı kadar yerleştirme yapar. Kısaca önce KPSS’ye girmelisiniz, sonra ÖSYM’nin tercih formunda EÜAŞ’ı tercih etmelisiniz, ÖSYM aldığınız puana göre yerleştirmenizi yapar.

Kurumumuza herhangi bir başvuru yapmayacaksınız. ÖSYM’nin açtığı KPSS’ye başvuracaksınız, sonra da tercih yapacaksınız. ÖSYM yerleştirmenizi EÜAŞ’a yaparsa, başka bir sınav veya mülakat yapmaksızın sizi işe başlatırız.

EÜAŞ’da nasıl işçi olabilirim?

İşçi olmak için Türkiye İş Kurumu’nda, -İŞKUR- kaydınız olmalı. EÜAŞ, işçi ihtiyacını İŞKUR’a bildirir. İŞKUR kendisine yapılan başvurulardan istenilen şartları taşıyanların tamamını Kurumumuza gönderir. EÜAŞ, kaç işçi alınacaksa 4 katı kadar istekliyi noter kurası ile belirler. Mesela 10 işçi alınacaksa, 40 kişi noter kurası ile seçilir. Sonra bu 40 kişi mülakat sınavına çağrılır. Mülakat sınavında sadece meslek branşınıza göre sorular sorulur. 40 kişi arasından 10 kişi asil, 10 kişi de yedek belirlenir. Asillerden başlamak üzere sıralamaya göre çağrılır ve işe başlatılır.

EÜAŞ’a bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Türkiye İş Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir.


Stajyer Alımı

EÜAŞ’da nasıl staj yapabilirim?

Elektrik Üretim Anonim Şirketi –EÜAŞ- ülkemizin en büyük kamu şirketidir. Eskiden beri, kendi bünyemizde çalıştırmak üzere yetiştirdiğimiz insan kaynağımız, bütün elektrik ve enerji sektöründe aranan eleman olmakta, iş bulmakta, sektöre yön vermektedir. EÜAŞ bugüne kadar elektrik sektörüne insan kaynağı yetiştiren bir okul işlevi görmüştür. Bununla gurur duyuyoruz ve insan kaynağı yetiştirme işini kendimize görev addediyoruz.

Lise öğrencileri

Siz de, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden birinde öğrenciyseniz, hem beceri eğitimi stajınızı hem de zorunlu yaz stajınızı kurumumuzda yapabilirsiniz. Genel Müdürlüğümüze veya İşletme müdürlüklerimize kendiniz gelerek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. E-posta veya başka bir şekilde başvuru kabul edilmemektedir. Geldiğinizde başvuru formunuzu birlikte doldurur, staj sürecinizi başlatırız. Beceri eğitimi, yıl içerisinde haftada 3 gün yapılmaktadır. Zorunlu yaz stajı ise okullar kapandıktan sonra Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında, haftanın 5 günü yapılır ve en az 40 iş günüdür.

Staj yapmak isteyen lise öğrencilerimizden istediğimiz belgeler şunlardır.

• Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi

• Okulunuzdan alacağınız Sözleşme

• Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

• 1 Adet Fotoğraf

• Kendi adınıza açılmış Hesap/IBAN No

Sizden IBAN numarası istiyoruz çünkü staj yapan tüm öğrencilerimize asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret ödenmektedir. Sigortanızı okulunuz yapmaktadır. Bize okulunuzdan aldığınız sigortalı işe giriş belgenizi getirmeniz yeterlidir.

Kurumumuzda staj yapan bütün öğrencilerimiz, servis ve yemek hizmetlerinden ÜCRETSİZ olarak faydalanırlar.

Üniversite öğrencileri

Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve Kurumumuzda zorunlu yaz stajı yapmak istiyorsanız, mutlaka Cumhurbaşkanlığı kariyer kapısı üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını seçerek başvuru yapmalısınız. Kurumumuza gelmenize gerek yoktur. Kariyer kapısına staj başvurusu yapan öğrencilerimize yine kariyer kapısı üzerinden teklif gönderilmektedir. Teklifimizi kabul ettiğinizde staj süreciniz başlatılmaktadır. Zorunlu yaz stajı 40 iş gününde tamamlanmaktadır. Çalıştığınız iş günü sayısına göre asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret ödenmektedir.

Lise öğrencilerimiz gibi Kurumumuzda staj yapan üniversite öğrencilerimiz de yemekhane ve servis araçlarımızdan ücretsiz yararlanabilirler.

İşyeri Eğitimi Stajı için Kurumumuz birçok üniversitenin Teknoloji Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleri ile protokol imzalamıştır. Eğer protokol imzalanmış üniversitelerden birisinde öğrenci iseniz, İşyeri Eğitimi stajınızı EÜAŞ’da yapabilirsiniz. Genel Müdürlüğümüze veya İşletme Müdürlüklerimize bizzat gelerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. İşyeri eğitimi Güz ve Bahar dönemi olmak üzere 2 dönem halinde yapılır ve 12 ila 14 hafta sürer.

Protokol imzalan üniversitelerin listesi aşağıdadır.


Bu sayfa 21 Aralık 2023 10:33 tarihinde güncellendi

Enerji Tasarruf Modu