GENEL MÜDÜR ZAFER BENLİ;

7 Mayıs 2024
0_AÜ_önsayfa

“ENERJİDE BÖLGEMİZİN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ OLACAĞIZ”

Genel Müdürümüz Zafer Benli, enerjide merkez ülke olma hedefinde hızla ilerlediğimizi belirterek önümüzdeki 30 yıllık süreçte ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını bitirip sıfır emisyonlu bir ekonomi gerçekleştirmeyi planladığımızı söyledi.

EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli, Adıyaman Üniversitesi'nde düzenlenen "Yeni Enerji Teknolojileri Çalıştayı"na katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına 6 Şubat deprem şehitlerini anarak başlayan Benli, Türkiye'nin enerji bağımsızlığına yönelik stratejik adımlar attığını dile getirdi. Gelecek 10 yılda enerji sektörünün tamamen değişeceğine ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin daha da artacağına dikkat çeken Genel Müdürümüz, Türkiye'nin bu değişime hızla adapte olduğunu belirtti.

ENERJİ İTHALATINA 69 MİLYAR DOLAR ÖDEDİK

Genel Müdür Benli, ülkemizin fosil kaynakları açısından zengin olmadığını belirterek, "Yüksek kalorili kömürlere sahip değiliz, sahip olduklarımızın da kalorisi düşük. Enerji açığımızı petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan karşılıyor ve bunun da büyük kısmını yurtdışından sağlıyoruz. 2022 yılında enerji ithalatına 96.5 milyar dolar, 2023 yılında da yüzde 28 düşüşle 69 milyar dolar ödedik. Bu durum, ülke ekonomisi için ciddi bir cari açık oluşturuyor. Enerji üretiminde fosil yakıtların önemi her geçen gün azalırken güneş gibi temiz enerjilerin payı artıyor." diye konuştu.

ENERJİDE MERKEZ ÜLKE OLMA HEDEFİMİZE HIZLA İLERLİYORUZ
EÜAŞ Genel Müdürü, enerjide merkez ülke olma hedefinde hızla ilerlendiğimizi belirtti. Benli, “Milli Enerji ve Maden Politiksı” kapsamında petrol ve doğalgaz alanında mümkün olduğu kadar arama yaparak yeni kaynaklar bulmaya yönelindiğini bu kapsamda derin denizlerde kendi petrol ve doğalgaz arama gemi filomuzu oluşturduk. Bu filo sayesinde Karadeniz’de Sakarya sahasındaki doğalgaz kaynağı keşfedildi ve çıkarılmaya başlandı. Ülke olarak Gabar’da günlük petrol üretimimiz 40 bin varile ulaştı. Savunma sanayisinde yaptığımız açılımları enerji alanına taşıdığımızda gerçek anlamda bölgemizin en güçlü ülkesi olacağız.” şeklinde konuştu.

TÜM DÜNYADA YENİLENEBİLİRİN PAYI YÜZDE 50’YE ÇIKACAK…
“Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve cari açıktaki kırılganlığı önlemek için yenilenebilir kaynaklara yönelmek zorundayız.” diyen Genel Müdür Benli şöyle devam etti: “2030 yılı ve sonrasında ciddi bir paradigma değişimi bizi bekliyor. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir değişim var. Özellikle temiz enerji uygulamaları bu sürede katlanarak artacak ve önümüzdeki 30 yıl içerisinde yenilenebilir enerjinin payı tüm dünyada yüzde 50'ye çıkacak. Biz ise bu süreçte ülkemiz enerji politikalarında dışa bağımlılığı azaltmayı ve sıfır emisyonlu bir ekonomi hedefini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Görsel Galeri

0_AÜ
1_AÜ
2_AÜ_Dr Feridun Hamdullahpur
4_AÜ
5_AÜ_Prof.Dr. Selcen Yüksel Perktaş
6_AÜ_Murat Aldı

Enerji Tasarruf Modu