EÜAŞ’TAN TÜRK EKONOMİSİNE 71 MİLYON TL “ATIK” KATKISI

30 Kasım 2023
Atık Veri İstatistik Raporu Kapakweb

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Türkiye’nin dört bir yanındaki santrallerinde yaptığı atık geri kazanım çalışmalarıyla ekonomimize 71 milyon TL katkı sağladı.

 

EÜAŞ tarafından 2009’dan bu yana atılan adımlarla 39 bin 252 ton atık geri dönüştürüldü. Metalden kâğıda, camdan plastiğe kadar birçok farklı türden atık geri dönüştürülürken; 835 ton sera gazı salımı da engellendi. 

 

EÜAŞ yapmış olduğu çevre yatırımlarıyla üretim faaliyetleri sonucu oluşan atıklarını çevreye zarar vermeden bertaraf eden ve geri kazanımını en çok sağlayan kurum oldu.

 

EÜAŞ Atık Veri İstatistik Raporu yayımlandı.

 

EÜAŞ tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Entegre Çevre Bilgi Sistemi (ECBS) üzerinden derlenen verilerden yararlanılarak “EÜAŞ Atık Veri İstatistik Raporu hazırlandı.

 

Rapora göre EÜAŞ,  enerji sektörünün geri kazanım oranının %4,24’ünü tek başına sağladı. Sadece metal atıkların dönüşümünden 12 bin 533 MWh enerji tasarrufu sağlanırken 415 ton sera gazı salımı engellendi.

Kâğıt atıkların dönüştürülmesiyle de yaklaşık 3500 ağaç kurtarılmış oldu. Atık yağ geri dönüşümünü de gündemine alan EÜAŞ bioodizel üretiminde kullanılabilen 42 ton bitkisel yağı da geri dönüştürmeyi başardı. 

 

Plastik ve cam atıklarının da değerlendirildiği çalışmalarla Kurumumuz yaklaşık 53 milyon Lira gelir de elde etti. Ekonomimize sağlanan toplam katkı ise 71 milyon TL olarak hesaplandı.

Enerji Tasarruf Modu