EÜAŞ GENEL MÜDÜRÜ ZAFER BENLİ

28 Mart 2024
webonsayfa7_EUASIFTAR2.JPG

“Isınma dönemini bitirdik, artık hızlanma vakti!”

EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli görevi devralalı 8 aylık sürenin tamamlandığını belirterek “Isınma dönemini bitirdik. Bayramla birlikte yeni bir döneme başlıyoruz. Artık hızlanma vakti!” diye konuştu. 

 

Personelle birlikte yapılan Geleneksel İftar Programının İkincisinde konuşan Genel Müdürümüz, EÜAŞ olarak çok daha büyük bir ailenin parçası olduğumuzu “Biz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir şubesiyiz. Ülkemizdeki enerji arz güvenliğinden sorumlu olan bir Bakanlığın önemli bir kuruluşuyuz.” sözleriyle ifade etti. 

 

HEM KAYNAKTA HEM DE TEKNOLOJİDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ 

 

Enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke olduğumuzun altını çizen Benli, “Petrolde yüzde 92’ler, doğalgazda ise yüzde 97’ler civarında dışa bağımlı durumdayız. Sadece geçen yıl 50 milyon ton civarında petrol ve petrol ürünü, 38 milyon ton kömür ve 55 milyar metreküp doğalgaz ithal ettik. Tüm bu ithal kaynaklara ödediğimiz para, yaklaşık 96.5 milyar dolar. Bu, çok önemli bir rakam. Enerji konusundaki dışa bağımlılığımızı bir şekilde ortadan kaldırmak zorundayız. Bu yüzden enerji politikamız, hem kaynakta hem de teknolojide dışa bağımlılıktan kurtulmak üzerine kurulu.” şeklinde konuştu.  

 

ENERJİ BAĞIMSIZLIĞINDA KURTULUŞ SAVAŞI MÜCADELESİ VERECEĞİZ 

 

“EÜAŞ bu dışa bağımlılıktan kurtulma noktasında nerde derseniz, tam da enerjinin kalbinde, göbeğinde” diyen Genel Müdürümüz sözlerine şöyle devam etti; “Bu açıdan önümüzdeki dönemde bizler çok önemli işler üstleneceğiz. Ülkemizi kaynakta ve teknolojide dışa bağımlılıktan kurtarmak için önümüzdeki süreçte özellikle EÜAŞ’a çok büyük görevler düşüyor.  Enerjide dışa bağımlılığımızı bitirmek için bir kurtuluş savaşı mücadelesi vereceğiz. Bu mücadeledeki en önemli aktör de EÜAŞ Genel Müdürlüğü’dür.” 

 

RAMAZANDAN SONRA BAŞKANLARLA TOPLANTI YAPACAĞIZ 

 

Kurumsal çalışmalara da değinen Benli, “Görevi devralalı 8 aylık süre tamamlandı. Isınma dönemini bitirdik. Bayramla birlikte yeni bir döneme başlıyoruz. Artık hızlanma vakti. Ramazan ayından sonra Daire Başkanlarımızla toplantılar yaparak yatırımlarımızın ne aşamada olduğunu sorgulayacak ve atmamız gereken adımları atacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde iki temel hedefim, amacım vardır; Birincisi hem üretim hem de kurulu güç kapasitesi olarak teslim aldığımdan daha büyük ve etkin bir EÜAŞ bırakmaktır. Diğer bir hedefim ise bu çatı altında çalışan herkesin Kurumumuzun bir ferdi, bir mensubu olmaktan gurur duyması,  övünerek gezmesi, rozetini gururla taşımasıdır.” diye konuştu.

Görsel Galeri

1_EUASIFTAR2.JPG
2_EUASIFTAR2.JPG
3_EUASIFTAR2.JPG
4_EUASIFTAR2.JPG
5_EUASIFTAR2.JPG
6_EUASIFTAR2.JPG
7_EUASIFTAR2.JPG
8_EUASIFTAR2.JPG
9_EUASIFTAR2.JPG

Enerji Tasarruf Modu