EÜAŞ ASELSAN İŞ BİRLİĞİ ARTARAK DEVAM EDECEK

17 Ağustos 2023
IMG_8949.JPG

EÜAŞ bünyesinde bulunan Alaçatı Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) ASELSAN tarafından üretilen yerli ve milli türbinlerle yenilenecek.

Proje ilerleme toplantısı EÜAŞ ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıya EÜAŞ adına Genel Müdürümüz Zafer Benli, Genel Müdür Yardımcılarımız ve projede görevli çalışanlarımız ile ASELSAN A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ÇELİK ve ASELSAN proje ekibi katılmıştır. Toplantıda proje kapsamında önceki dönemlerde yapılan çalışmalar değerlendirilmiş ve bundan sonra atılacak adımlar belirlenmiştir. 

EÜAŞ ve ASELSAN arasında imzalanan “Rüzgâr Türbini Teknoloji Transferi Sözleşmesi” kapsamında devam eden Proje tamamladığında toplam 8,6MWe (2 x 4,3MWe) kurulu gücüyle Türkiye’nin ilk yerli rüzgâr türbini olarak ülkemiz arz güvenliğine ve elektrik üretimine katkı sağlayacaktır.

Proje kapsamında ASELSAN tarafından güç dönüştürücü ve generatör prototiplerinin yerli üretimleri tamamlanmış, üretim sonrası testleri yine ASELSAN tarafından ciddi bir yatırım ile kurulan test laboratuvarında yapılmaktadır. Kanat ve kule üretimleri için ise yurtiçi firmalarla görüşmeler devam etmektedir.

EÜAŞ ASELSAN işbirliği ile tamamen yerli ve milli imkânlarla yapılacak olan ALAÇATI RES yenileme işi, enerji üretiminde kullanılan ekipmanların yerlileştirilmesi adına büyük bir adım olacaktır.

Görsel Galeri

IMG_8949euasaselsan.JPG

Enerji Tasarruf Modu