Oturum Aç
4.7.2019 -


​​​​​

ELEKTRİĞE 175 MEGAWATTLIK MOBİL SANTRAL DESTEĞİ

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) elektrik kesintileri ve arıza durumlarında kullanılmak üzere 7 adet mobil elektrik santral alımı gerçekleştirdi. Her biri 25'er Megawatt (MW) olan Mobil Santraller İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Diyarbakır ve İzmir'deki trafo merkezlerine bağlanacak. Arıza ya da deprem, sel gibi doğal afetlerde bölgesel olarak kullanılması düşünülen toplam 175 MW gücündeki santraller ayrıca anlık elektrik talep şoklarına karşı sistem dengesini sağlayan sigorta görevi de üstlenecekler.

50 BİN HANENİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYABİLİYOR

Mobil Santrallerin açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, devreye alınan mobil santrallerin olağanüstü durumlarda, elektrik ihtiyacının karşılanmasında en hızlı çözümü sunacaklarını belirtti. Ortalama bir santralin inşa sürecinin minimum 36 ay olduğunu belirten Dönmez, "Mobil santrallerimiz, 48 saat gibi kısa bir sürede montaj ve demontaj yapılabiliyor. Santrallerimizin taşınması da son derece kolay. İhtiyaç olması halinde tek bir mobil santralle 50 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğiz. Elektrik enerjisi aciliyeti arz eden bir durum olduğunda, bu santralleri kolay bağlantı özelliği sayesinde bölgedeki uygun trafo merkezine intikal ettirerek enerji ihtiyacına en pratik cevabı vereceğiz. Santrallerimiz çok kısa sürede tam yüke çıkabilme kapasitesine sahip." diye konuştu.

"BU BİZİM UZMANLIK ALANIMIZ.."

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet ALAGÖZ mobil santrallerinin en önemli özelliğinin ihtiyaç duyulan bir yere çabuk taşınabilmesi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Biz bu anlamda mobil santralleri kurulu gücümüze ek stratejik bir güç olarak görüyoruz. Dünyada bizim mobil santrallerimizden daha büyük kapasiteli bir mobil santral yok. Çok dar bir alanda gerçekten büyük bir miktarda elektrik üretebiliyorlar. Ayrıca, elektrik üretim ve tüketimi konusunda ne yazık ki ülkemizde bir homojenlik bulunmuyor. Belli bölgelerde elektrik üretimi daha büyük oranda gerçekleşirken, belli bölgelerde de tüketim büyük oranda gerçekleşiyor. Bizim üretim noktasında da bu homojenliği sağlamamız gerekiyor. Ülkenin her tarafına elektrik üretim imkânını artıracak mekanizmalar kurmamız gerekiyor. Bu anlamda da mobil santrallerin önemli bir rolü bulunuyor. Bu santralleri ihtiyaç anında söküp başka bir yere nakledip çalıştırmak bizim uzmanlık alanımız. Biz bu santralleri ihtiyaç anında ilgili yerlere nakledip monte edebilecek dinamik ve 24 saat çalışabilen ekipler oluşturduk."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Abdullah TANCAN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa YILMAZ, Temsan Genel Müdürü İbrahim TOPRAK, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet TÜRKOĞLU ve MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr. Cihad TERZİOĞLU ile 600'e yakın sektör temsilcisinin ve çalışanlarımızın katıldığı mobil elektrik santrali açılış töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ'in santrallerde yaptığı teknik incelemelerin ardından sona erdi.   

EYS200519.png